Zalecenia po usunięciu zęba

1. Należy zagryzać tampon przez 15 minut. W przypadku przedłużonego krwawienia, można ponownie zagryrźć jałowy tampon na kolejne 15 minut ( jałowe tampony dostępne w każdej aptece)
2. W okolicy miejsca operacji, policzka, podbródka może wystąpić obrzęk. Złagodzenie tych objawów można uzyskać stosując zimne okłady (proszę owinąć zimny okład z lodówki ściereczką, żeby nie odmrozić policzka) przez 20 minut, następnie odkładamy na 20 minut i powtarzamy czynność. Nie eksponować twarzy do słońca, nie ogrzewać (np. zawijać szalem itp.)
3. Przez 2 godziny po zabiegu nie wolno jeść i pić.
4. Przez 24 godziny nie wolno palić papierosów, spożywać alkoholu, pić gorących płynów, płukać jamy ustnej. Niczego nie wyjmować z zębodołu. Wieczorem delikatnie umyć zęby omijając ranę. Skrzep znajdujący się w zębodole jest najlepszym opatrunkiem zapewniającym prawidłowe gojenie się rany. Szary nalot na skrzepie po kilku dniach od zabiegu jest normalnym obrazem gojenia.
5. Po zejściu znieczulenia w razie konieczności można zażyć leki przeciwbólowe, np. Ibuprom, Nurofen, Nurofen forte.
6. Jeśli zostały przepisane dodatkowe leki, to należy je brać zgodnie z zaleceniami lekarza.
7. W przypadku przedłużonego krwawienia, wystąpienia po kilku dniach silnego bólu lub obrzęku po zabiegu chirurgicznym należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem.
8. Jeżeli rana została zaszyta proszę zgłosić się do siedziby Stomapolis celem ściągnięcia szwów.

Zalecenia po zabiegu endodnycznym, wypełnieniu kanałów zębowych

CO TO JEST LECZENIE ENDODONTYCZNE POPULARNIE ZWANE KANAŁOWYM? Leczenie endodontyczne: zwane też leczeniem kanałowym wykonuje się w przypadku samoistnego silnego bólu zęba bądź po stwierdzeniu, że ząb jest martwy. Najczęściej jest wykonywane za pomocą charakterystycznych narzędzi podobnych do igieł i odbywa się w kilku etapach.           

  Jak to robimy?

 • W znieczuleniu miejscowym wyjmowany jest z kanału i komory zęba zakażony bądź martwy nerw
 • Następnie wnętrze kanału jest poszerzane i płukane co ma na celu usunięcie z niego bakterii i ich toksyn, tak opracowany kanał przygotowany jest do wypełnienia.
 • Osuszenie kanałów za pomocą papierowych sączków
 • Wypełnienie kanałów odpowiednimi materiałami.
 • Kontrolne zdjęcie RTG, które pokazuje czy leczenie wykonane jest prawidłowo
 • Ostateczne wypełnienie zęba bądź odbudowa jego korony.
 1. ZALECENIA PO LECZENIU ENDODONYCZNYM, WYPEŁNIENIU KANAŁÓW ZĘBOWYCH
 2. Nie jemy dopóki działa znieczulenie.
 3. Ząb leczony kanałowo może być wrażliwy na dotyk, zmianę temperatury itp. Jest to normalne, po kilku dniach objawy te ustępują.
 4. Jeżeli jest to początkowy etap leczenia i ząb jest zabezpieczony opatrunkiem prosimy o unikanie nagryzania nim.
 5. W razie powstania opuchlizny w okolicach zęba lub innych niepożądanych objawów skontaktować się z naszym dentystą. Po konsultacji może przepisać np. leki przeciwzapalne lub antybiotyki.
 6. Bardzo ważne! Nie wolno przerywać leczenia kanałowego! Leczenie nie jest zakończone gdy ząb zabezpieczony jest tylko opatrunkiem. Dopiero ostateczne opracowanie, wypełnienie kanałów i założenie wypełnienia na ząb powoduje zakończenie procesu leczenia.
Zalecenia po wybielaniu zębów

1. Wybielanie polega na utlenianiu barwników, aż do uzyskania całkowicie bezbarwnych związków chemicznych, dlatego ostateczny efekt zabiegu zależy od typu oraz intensywności przebarwień. Niektóre przebarwienia (np. po tetracyklinach, nikotynie) wymagają większej ilości zabiegów.
2. W trakcie i po zabiegu mogą pojawić się dolegliwości bólowe oraz wzmożona wrażliwość zębów na zimno i ciepło. Dolegliwości te znikają po 1-3 dobach od zabiegu. Dlatego też przez 24 godziny należy unikać spożywania potraw gorących lub bardzo zimnych. W razie wystąpienia dolegliwości ze strony dziąseł zaleca się płukanie jamy ustnej roztworem sody oczyszczonej.
3. Wybieleniu ulegają tylko powierzchnie szkliwa, nie ulegają wypełnienia ani uzupełnienia protetyczne, może więc zaistnieć potrzeba ich wymiany po zakończeniu wybielania, nie wcześniej jednak niż 2 tygodnie po zakończeniu wybielania.
4. Przez 3 doby po zabiegu nie wolno spożywać żadnych potraw przebarwiających lub zawierających kwasy (kawa, jagody, napoje typu cola, buraki, czerwone wino, kiszona kapusta, cytrusy, soki owocowe). Przez 2 doby nie wolno palić papierosów. Substancje te mogą obniżać efektywność procesu wybielania. Aby utrwalić efekt wybielania przez dwie doby (48 godzin) po zabiegu wybielania zębów należy stosować "białą dietę" tzn. należy unikać pokarmów i napojów barwiących zęby (kawy, herbaty, czerwonego wina, jagód, czerwonych buraczków, barszczu, coli i innych napojów gazowanych, soków owocowych, sosu sojowego) oraz kolorowej pasty do zębów, gdyż zęby są narażone na ponowne wchłonięcie barwników.
5. Aby utrzymać jak najdłużej efekt wybielenia zębów należy wykonywać stomatologiczne badanie kontrolne nie później niż co 6 miesięcy, regularnie usuwać złogi nazębne, dbać o higienę jamy ustnej według zaleceń lekarza, zminimalizować spożycie płynów i pokarmów zawierających barwniki oraz palenie tytoniu.
6. Badania naukowe opublikowane wykazały, że dla zachowania trwalszego efektu wybielanie należy powtórzyć w krótkich odstępach czasu 3-5 razy.
7. Brak zastosowania się do powyższych zaleceń może spowodować utratę oczekiwanego efektu wybielania zębów.